Friday, October 21, 2011

Friday Finals 10/21/11


Wowee wow wow! I have such exciting news to share today. First, I am a guest blogger at Grocery Cart Challenge. I am very excited and honored to be chosen. I came across Gayle’s site and notice she was feeding a family of six with $60.00 a week. I knew I could do this too! A few years back I was trying to feed a family of three on $30.00 a week. It was difficult, but I was able to do it. The most important thing I learned was how to cook from very few ingredients and make great meals.

The second piece of exciting new I have to share is I was accepted to the Top Mommy Blogs. In order to vote for my blog and check out other exciting blogs just click the brown button located on the left or the link provided. I just received the email last night. It would be very exciting to get at least one vote.

Now on to shopping! I didn’t stick to my budget very well this week. I was kind of winging it again. I didn’t have a great plan. We were out of some items I have been searching for the past couple of weeks and needed to purchase this week. I was able to get cheese and oil on sale, but purchasing both was a bit expensive. My husband and I were dying for some wings since it has been cold and it is football season. So I splurged for wings. I have been looking for weeks and just couldn’t find any on sale. In case you were wondering, yes, they were so delicious. Still cheaper than going out and buying wings at a restaurant.

I went to Kroger twice without much savings.

Kroger 10/16/11


2 Capri sun Juice $1.29 each – I need to buy juice for my daughters soccer game

4 Kettle Chips $2.50 each – 4 $1/1 Kettle Chips RP 09/25/11

            -Final $1.50 each

1 Kroger Tortilla chips $1.00

1 Pilgrims Wings $10.49 – Shelf price said $8.19 $2/1 Pilgrims Pride Chicken
            -Final $8.49 – Should have been $6.19
2 Mission Tortillas $1.00
1 Zapps Chips $2.19 – Splurge item for my hubby

I spent $22.47 and saved $11.14 on $33.61 worth of retail. I had two major splurge items this trip the wings and the Zapps chips. This change in weather has gotten me a little off my game. I am still looking for cheap snacks for soccer. If anyone know of any great sales, please share in the comments.

Kroger 10/18/10

2 Gallons Milk $2.49
2 lbs Cheese $6.99 – Best price I have found. Cheaper than Wal-Mart
4 Progresso Soups $1.25 - $1/4 Progresso Soup Coupon GM 09/11/11
            -Final $1.00 each
1 Huggies Slip on Diapers $9.85 - $2/1 Blinkie in Store Slip on Diapers
            -Final $7.85
2 Bertolli Olive Oil B1G1 store deal $10.49 I was nearly out of oil
            -Final $5.24 each
3 Kroger Sweet Corn $0.88 each – I had an eQ for $0.60/3 that did not scan. Not Happy
            -Final $0.88 each
1 Kroger Oatmeal $1.39 on sale – Daughter wanted Oatmeal for the cooler weather.
4 Dr. Pepper 10 $1.00 each – 4 FREE coupons for Dr. Pepper 10 SS 10/09/11
            -Final FREE

I spent $40.39 and saved $24.44 on $64.83 retail. Milk went up again $0.10 a gallon. I have to say I loved it when milk was a $1.00 a gallon. I would buy four gallons a week and we would drink it all. Now I have to ration it a little at the house. I need to make sure little Face gets his share every day.

Sprouts

4.18 lbs Gala Apples @ $0.69/lbs - $2.88
3.88 lbs Golden Delicious @ $0.69/lbs. - $2.68
3.47 lbs Onions @ $0.49/lbs - $1.70

Bag Credit -$0.10

I spent $7.16 and saved $0.10 on $7.26 worth of produce. I plan on making homemade applesauce and maybe some apple butter today. I have seen these on others sites and I am itching to try it. If I do, I will share on Wednesday. I didn't take a picture.

Overall I spent $70.02 and saved $35.68 on $105.70 worth of retail food and diapers. Not the best, but there were not very many good deals this week.  I needed to buy cheese and there have not been very good sales for the past couple of months and very few coupons. I had two splurge items that really put me over this week. But these will last a while for us. I can make it stretch.

If you are just starting out I am posting a series on how to coupon every Monday. You can read my first article here and my second post here. Looking to print coupons you can go to Coupons.com.

How did you do this week? Please share your shopping trips below with the linky. If you don't have a blog please share your shopping trips in the comments area. You can share more than one trip; however, I do ask to keep the trips current. The best way to learn to save money is to share so others can learn from you experience.

19 comments:

  1. Amy,

    Congratulations on the Making The Top Mommy Blogs!
    You deserve it!
    Your blog is awesome!
    Stop by and visit us at glossymoney
    we feed 9 on %!00 per week (I know that may not seem like a stretch for other folks but we have five kids that are growing like weeds and two littles so it does get to be a bit to manage) We are both in our 60's and we are making it work in this economy for our family!

    ReplyDelete
  2. For the soccer snacks I buy apples from the orchard $7.00 per bushel.

    I make cake mixes as mini muffins this time of year I will pour some pumpkin in a yellow cake mix or make a gingerbread or spice cake they make great mini muffins.

    I made homemade granola the other day.

    The crackers were a decent sale at Kroger and I saw coupons a few weeks ago / So I ended up getting like 20 boxes of the Wheat stixs for like .99 per box.

    Rice Krispy Treats
    A big pot of soup served in dixie cups.
    I use soft tacos and make my own Stacy type cinnamon chips.
    Cut soft taco into triangle pieces spray with butter spray (both sides) sprinkle with Cinnamon and Sugar bake for about 3 to 7 minutes on 350 or until golden brown stack in a large basket keep making until you have a very large basket full.

    I hope some of these ideas help on the Soccer front. I am at glossymoney if you need more ideas.

    ReplyDelete
  3. Congrats too on your guest post! Hope you have a great weekend!

    ReplyDelete
  4. I'm TOTALLY craving wings too! I'm picking up 4 pounds for $10 at Safeway today.

    I used to pick up cheese 8oz for a $1.00 ALL THE TIME!

    The sales just haven't been as good as they used to be, but we're not eating as much cheese as we used to either so I guess it all works out.

    Thanks for your link ups!

    ReplyDelete
  5. Thanks Jackie! I was very excited to be picked.

    @ Johnlyn I can't find cheese that cheap anymore either. Seems like prices keep rising, but paychecks don't.

    ReplyDelete
  6. Congrats...on all your exciting news. Looks like you had a fun outting or two. haha..
    Have a great weekend.
    smiles...Tammy

    ReplyDelete
  7. Thanks for the linky and your visit! Have a great weekend.

    ReplyDelete
  8. Thanks for stopping by Tammy!

    @savingsIsFree thanks for linking up your great deals this week.

    ReplyDelete
  9. Hi there! I'm a new follower from the blog hop! Would love a follow back at http://www.toeuropewithkids.com/
    Thanks!

    ReplyDelete
  10. Thanks for visiting and following. I have followed you back.

    ReplyDelete
  11. Thanks for stopping by and following me. I just wanted to let you know that I am now following you back via GFC, FACEBOOK AND NETWORK BLOGS. wOULD LOVE IF YOU CAN COME FOLLOW ME BACK ON FACEBOOK AND NETWORKBLOGS. I look forward to reading more from your Blog. I hope you'll stop by to visit my blog from time to time.


    http://lifewithtwinsandadramaqueen.blogspot.com/

    ReplyDelete
  12. Thanks so much for following! I am now following you too through GFC and Networkblogs!

    ReplyDelete
  13. Following you from Follow Me Fridays.
    Kim
    www.thesasselife.com

    ReplyDelete
  14. I love kroger and couponing!
    Following back,
    Lina

    ReplyDelete
  15. Woo I give it you you man...60.00 is hard. I just staretd budgeting and we cannot get out of the store without 150.00 a week for three people but that is all organic for the area were we live that is very inexpensive. Thank you for stoppinng by my blog I am now following you.

    ReplyDelete
  16. It is very difficult to eat healthy and stay under budget. But I am doing my best. Right now I have all organic cereal for adults and children. I buy fresh produce almost every week. If I can get a pound of food for under a $1.00 that is a good deal for me. Onions are cheap and add a lot of flavor to a meal.

    ReplyDelete
  17. thanks for stopping by Couponing & Reviewing in Texas...we are also now following you via Network Blogs and Blog Frogs

    Amy Hollingsworth
    Couponing & Reviewing in Texas

    ReplyDelete
  18. Rice Krispie treats are great and easy to make, if you go to Kelloggs you can print off a coupon for $1.00 off three boxes, Publix has a sale until 11/11, get 3 boxes get a free gallon of milk. Sounds like you readers have a lot of great ideas. :) Have a great week!

    ReplyDelete
  19. Thanks Amy H. for stopping by and following.

    Thanks for the Tips Coupon Queen. We don't have Publix here, but I sure wish we did. I know I could save a lot if I had one.

    ReplyDelete

I love to hear from my readers. Please leave a comment.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... Affiliate links may be used in the above post. I may be compensated for clicking links listed above.